jméno heslo
VUT v Brně FSI VUT HeRoDis Teacher Studis LIDÉ UDÁLOSTI
Tisk Mapa stránek
ÚVODNÍ STRANA
PROFIL ÚSTAVU
 
VEDENÍ
 
TRIBOLOGIE
 
DIAGNOSTIKA
 
REVERZNÍ INŽENÝRSTVÍ a ADITIVNÍ TECHNOLOGIE
 
PRŮMYSLOVÝ DESIGN
 
 
 
STUDIUM NA ÚK
 
KONFERENCE A SEMINÁŘE
 
SLUŽBY
 
 
 
INFORMAČNÍ ZDROJE
 
KARIÉRA
 
KONTAKTY
 
 
 
HLEDEJ NA ÚK

vše
3D digitální model
bakalářské práce
diplomové práce
dizertační práce
funkční vzorky
pojednání k SDZ
prezentace
příspěvek konference
tisková zpráva
fotogalerie
 
 
 
 
 
 


konstrukční inženýrstvíSTUDIM NA ÚK
studium | student | zázemí | diplomové projekty | doktorské studium | studium v zahraničí
Naši studenti v zahraničí (2006)

Václav Vejborný
Dobrý den, Jmenuji se Václav Vejborný, v současné době jsem studentem čtvrtého ročníku oboru Konstrukční inženýrství. Po dokončení třetího ročníku prvního stupně studia jsem se rozhodl využít báječné příležitosti vycestovat na jeden školní rok studovat do zahraničí. Volba padla na program Sokrates-Erasmus který je nejjednodušším a nejběžnějším způsobem studia v zahraničí. Nejprve tedy něco o škole a studijních povinnostech. Rozhodl jsem se pro univerzitu ve Slovinském Mariboru vzhledem k poloze Mariboru a nádherné slovinské přírodě, zde ještě nutno podotknout, že studium v zahraničí není pouze o studování ale také o poznávání nových kultur, kontaktu s ostatními zahraničními studenty, cestování, cizích jazycích atd. Na strojní fakultě univerzity v Mariboru jsem studoval vybrané předměty podobné těm z mého studijního programu s tím že některé z nich mi byly uznány na naší domácí fakultě. Všechny předměty byly v angličtině. Vzhledem ke skutečnosti že jsem byl jediný zahraniční student na tomto oboru tak moje výuka probíhala formou konzultací s profesory a samostatné práci na zadaných seminárních pracích. Jako alespoň jeden příklad bych uvedl předmět Form design and ergonomy kde jsem studoval ergonomii ručního nářadí a zpracoval seminární práci o ergonomii řetězových pil. Předměty byly hodnoceny na základě zpracované seminární práce v psané podobě a prezentaci výsledků před skupinou profesorů nebo před slovinskými studenty. Všechny zapsané předměty jsem absolvoval bez problémů. Seznam všech předmětů je uveden níže (označení U znamená uznáno na FSI za jiný podobný předmět). Život mimo školu bych hodnotil jako něco naprosto úžasného. Celkem nás bylo v Mariboru asi 200 zahraničních studentů a to nejen v programu SE tudíž jsme měli možnost setkat se i se studenty z jiných kontinentů než jen z Evropy. Mimostudijní život byl organizován mariborskou pobočkou Erasmus student network v podobě nekonečných párty. Cestovali jsme většinou společně několik studentů - takto jsme procestovali cele Slovinsko, Maďarsko, Chorvatsko. Celý pobyt jsem zakončil nádherným přechodem celého Slovinska přes Alpy který zabral celých šest týdnů. Se stipendiem S/E jsem vystačil po celou dobu studia. Celý tento rok strávený v zahraničí bych hodnotil jako velice zajímavý a přínosný a okamžitě bych něco podobného doporučil všem studentům.

Studované předměty:
Computer Aided Engineering U
Design Methodology U
Engineering Structures
Form Design and Ergonomics U
Methods of Diagnostics and Maintenance U
Numerical Methods in Design U
Physical Modelling of Systems
Tribology U


Aleš Volek
Dobrý den, jmenuji se Aleš Volek a jsem studentem 4. ročníku FSI, oboru Konstrukční inženýrství. Minulý rok jsem měl možnost strávit na studiu na Univerzitě v Saarbrückenu, Německu. Vyjel jsem v rámci programu Sokrates/Erasmus a hlavními hnacímy důvody byla touha poznat něco nového, naučit se jazyk a zjistit "jak to chodí jinde". Studoval jsem v německém jazyce, ale angličtina zde taky našla uplatnění. Výběr předmětů probíhal individuálně po konzultaci s místními vyučujícímy. Škola byla na české poměry docela malá a více prakticky zaměřená. Vedle klasické výuky zde paralelně probíhají stáže a exkurze do průmyslových firem, které jsou nejen velmi zajímavé ale taky povinné. Výuka je vedena v malých skupinkách (okolo 10 studentů) a v podstatě neexistuje rozdělení cvičení/přednáška. Měl jsem to štěstí (nebo smůlu) že jsem byl jediný Erasmus student v mém ročníku, čímž mě zařadili po bok ostatních zahraničních studentů, kteří studovali na škole po celou dobu studia. To vedlo k úspěšné integraci mezi studenty, přičemž ze strany vyučujících byla snaha kdykoliv s čímkoli pomoct. Každá škola má svého koordinátora, který je zodpovědný za zahraniční studenty, jejich potřeby a problémy. V mém případě to byly dvě milé paní, které se o nás starali velmi dobře. (Společná setkání, výlety, párty, možnost potřeb běžného života, ale i kola a pod.) Saarbrücken leží na německo-francouzské hranici a svou velikostí ( 190 000 ob.) patří mezi mensí města. Bylo to výborné místo pro výlety do okolí, ať už jižní Německo, Francie, nebo i nedaleká Belgie a Luxemburg. Nároky na studium, bydlení a osobní záležitosti jsou ca 400 na měsíc, což zhruba odpovídalo stipendiu od VUT. Na závěr musím říci, že studium v zahraničí mi dalo hodně cenných zkušeností, ať už studijních nebo těch ostatních (těch bylo asi víc..). Pokud máte podobné tendence, určitě neváhejte a informujte se jaké jsou možnosti. (kdyby někoho zajímal blíže Saarbrücken, napište, rád odpovím: alesvolek@seznam.cz )

Martin Ševčík
Studium ve Švédsku Od nástupu na vysokou školu jsem uvažoval o studiu na zahraniční univerzitě. Uběhly čtyři roky a já stál před rozhodnutím: Teď nebo nikdy. A tak jsem v polovině srpna vyrazil na půlroční studijní pobyt do Švédského Linköpingu. Původně jsem chtěl studovat v anglicky mluvící zemi, ale po doporučení pana Knoflíčka jsem zvolil Skandinávii, a jak se nakonec ukázalo byla to dobrá volba. Studium probíhalo převážně formou přednášek a cvičení. Univerzita nabízí asi 50 předmětů přednášené v angličtině, takže nebyl problém vybrat si potřebné předměty. Já jsem si zvolil tyto: Průmyslová firma, Úvod do Matlabu, Metoda konečných prvků, Angličtina, Švédština pro začátečníky. Ve Švédsku se ale nejen studuje, ale i cestuje. Během krátké doby jsme založili čtyřčlennou česko-slovenskou skupinku, se kterou jsme podnikali výlety po blízkém i dalekém okolí. Nejkrásnější výlet byl do Kiruny. Z té už je jen asi 2500 km na severní pól, a ačkoli jsme zde byli na začátku listopadu, teploty v noci klesaly pod –25°C. Nezapomenutelné jsou pohledy na polární záři. Další velký výlet byl do Ruska – země netušených možností. Z celého zájezdu jsem byl jediný slovan a tak se všichni divili, že se v Rusku dorozumím. Pěkný zážitek mám z Petrohradu, kdy jsme se se svým rakouským kolegou rozhodli povečeřet v místí restauraci. Po utvrzení číšnice, že nikdo z personálu neumí anglicky, jsem vytáhl svoji česko-slovenskou-ruštinu a objednal jsem dvě jídla do 150 rublů – dle výběru číšnice. Bylo to vynikající, i když dodnes nevím, co jsem to jedl. Ve Švédsku mne překvapila hlavně jedna věc – fronty. Tou nejbizardnější je asi fronta před studentskou hospodou. U dveří visí semafor. Pokud svítí zelená mohou zájemci po předložení průkazu totožnosti (pouze starší 18ti let) vstoupit dovnitř a bavit se. Jakmile je naplněna hygienická kapacita, tak se rozsvítí světlo červené a nikdo dovnitř nesmí. Jakmile odejdou dva lidé, mohou vejít zase jen dva lidé. A co mi pobyt v zahraničí dal? Především sebevědomí. Už se nebojím vyjet do zahraničí na dlouhou dobu, nebojím se mluvit anglicky. Poté spoustu nových přátel z celého světa – Švédsko, Německo, Nový Zéland, Rakousko, Írán, Slovensko i Česká republika. Pokud přemýšlíte o studiu v zahraničí, tak jeďte dokud můžete, já bych jel znovu a hned.
Martin Ševčík
student Ústavu konstruování